Strona główna
Wydarzenia na żywiecczyźnie
Baza noclegowa
Starostwo powiatowe
TMZZ
Kalendarz imprez
Ważne instytucje
Rozkłady jazdy [PKS, MZK]
Kontakt z redakcją
Życiorysy
Historia regionu
Prezentacje panoramiczne
Trasy rowerowe
Foto galerie

Gminy Żywiecczyzny - Łodygowice


Urząd Gminy Łodygowice
34-325 Łodygowice
ul. Piłsudskiego 75
tel. (033) 863-15-87
fax. (033) 863-13-03
gmina@lodygowice.pl

Sołectwa: Bierna, Łodygowice,
Pietrzykowice, Zarzecze.
Powierzchnia: 36 km2
Ludność: 13 400 mieszkańców


Lokalne ciekawostki:
Wyroby z wikliny - Zarzecze

Cykliczne imprezy:
Przegląd Zespołów Jasełkowych - Łodygowice styczeń
Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych - Pietrzykowice styczeń
Gminny Konkurs Wypieków Wielkanocnych
Konkurs na Palmę Wielkanocną kwieceiń
Gminny Przegląd szkolnych Zespołów Artystycznych - Łodygowice maj
Gminny konkurs "Na najładniejszy ogródek wiejski i najpiękniejszy balkon" - lipiec
Konkurs literacki "Złoty kałamarz" wrzesień
Dożynki Gminne - wrzesień

Zabytki architektury i kultury:
Drewniany kościół z XVII w. p.w. ś. Szymona i Judy Tadeusza - Łodygowice
Murowany dwór, tzw. Zamek z XVII wieku - Łodygowice
Przydrożne kapliczki , stare chaty

Jedna z największych i najbogatszych w powiecie żywieckim. Gmina położona jest u podnóża Beskidu Małego i Śląskiego, nad Jeziorem Żywieckim powstałym ze spiętrzenia w Tresnej wód Soły w roku 1967. Wschodnia granica gminy przebiega wzdłuż linii brzegowej Jeziora Żywieckiego, które jest doskonałym miejscem wypoczynku, atrakcyjnym zwłaszcza dla wędkarzy, żeglarzy amatorów winsurfingu i kajakarstwa. Nad jeziorem we wsi Zarzecze powstały liczne ośrodki żeglarskie, wypoczynkowe i pola namiotowe. Do dyspozycji turystów są tu 2 odkryte baseny kąpielowe, wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz liczne kawiarnie, bary i restauracje.
Na miłośników koni czekają stadnina w Łodygowicach i gospodarstwo agroturystyczne w Biernej. W okolicznych lasach prócz spacerów i wycieczek górskich w odpowiedniej porze zbierać można grzyby i jagody leśne.
Dla zmotoryzowanych, miłośników jazdy na rowerze, a także piechurów atrakcyjna może być wycieczka dookoła Jeziora Żywieckiego z dłuższym przystankiem w Żywcu i zapoznaniem się z zabytkami i ciekawą historia tego miasta.

Obecnie obszar gminy wynosi 3617 ha w tym 2108 ha stanowią użytki rolne /58.3%/, 895 ha lasy i zadrzewienia /24.7%/ , 155 ha wody i stawy / 4,3//, 175 ha tereny komunikacyjne /4,8%/, 258 ha tereny osiedlowe przeznaczone pod rozbudowę /7.1%/, pozostałe 6 ha to nieużytki /0.8%/. Przez gminę przepływają rzeki: Żylica, Kalonka z Kalną, Żarnówka, i Wieśnik. Gmina leży na wysokości 300 m. npm.
Na terenie gminy funkcjonują 4 przedszkola, 6 szkół podstawowych, 1 liceum ogólnokształcące, biblioteka gminna i dwie jej filie oraz Gminny Ośrodek Kultury. Do przedszkoli uczęszcza około 400 dzieci, do szkół: około 22000. Mieszkańcy mogą skorzystać z księgozbiorów biblioteki gminnej lub jej filii w Biernej i Pietrzykowicach. 0becnie księgozbiór posiada 30 tyś. tomów. Gminny Ośrodek Kultury prowadzi działalność w zakresie plastyki, muzyki, rytmiki, tańca towarzyskiego, prowadzi przeglądy jasełkowe i pasyjne, Na terenie gminy są duże zakłady przemysłowe, a to Meblodex, Abco, Union Vis, Łogar - dające pracę miejscowym i dojezdnym pracownikom. Jest też kilkadziesiąt małych, rodzinnych przedsiębiorstw. Przez gminę biegnie droga i kolej łączące Bielsko i Żywiec, co w kapitalny sposób ułatwia połączenie z tymi miastami, środkami komunikacji PKP, PKS, MZK.
Ogólny rozwój gminy pociąga za sobą rozwój jej technicznej infrastruktury. Dzięki pracy zarządu oraz społecznych komitetów dokonano modernizacji i rozbudowy sieci telefonicznej. Obecnie dzięki podłączeniu Pietrzykowic do centrali w Żywcu uzyskano dodatkowo 200 nowych numerów. Równie ważnym przedsięwzięciem było wykonanie instalacji gazowej. Koszty tej inwestycji pokrywane były z wpłat członków komitetów, budżetu gminy, dotacji województwa, wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i budżetu centralnego. W chwili obecnej trwa największa inwestycja, a jest nią wodociąg. Dotychczas wykonano główne ciągi Żywiec - Łodygowice - Zarzecze- Bierna, W sołectwach Zarzecze Bierna i w części Łodygowic podłączani są indywidualni odbiorcy.
Corocznie też wykonuje się kilkaset metrów nowych dróg lub naprawia stare. Zarząd Gminy czyni przygotowania do inwestycji wielokrotnie stopniem trudności przekraczającej już zrealizowane, a mianowicie - kanalizację. Realizacja tego zadania wymagać będzie ogromnych środków finansowych, wielkiego wkładu pracy, a równocześnie zaangażowania społeczeństwa. Po ukończeniu tej inwestycji mieszkańcy z dumą mogą powiedzieć, że mieszkają w przyzwoitej, nowoczesnej gminie.

 


Szczyrk
Przy Myśliwskiej
Węgierska-Górka
Azalia Lux ***
Węgierska-Górka
AZALIA - Dom wczasowy
Pewel Wielka
Pod Buławką
Węgierska-Górka
Laguna
Żywiec
Dębina
Milówka
Pod Modrzewiami
Korbielów
Hotel Fero Lux
Kiczora
Pensjonat OŹNA
Żywiec
Ranczo Mótel
Węgierska-Górka
Melaxa - Pensjonat
Węgierska-Górka
agatanoclegi
Żabnica
Pod Modrzewiem
Międzybrodzie Żywieckie
Pensjonat - NAD WODĄ
Copyright © 2006 by Zywiecczyzna.pl Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Projektowanie stron: TENiT Internet