Wydarzenia
Sport
Turystyka
Gospodarka
Zabytki
Kultura
Historia
Komunikaty
Fotografie
Przetargi
SSM
Tradycje regionalne

Rajcza: Historia

Autor: Hieronim Woźniak[2001-08-16]

Kościół, parafia i Sanktuarium Maryjne w Rajczy

Najstarszym kościołem i parafią w dorzeczu rzeki Soły, na południe od Żywca były Radziechowy. W XVI wieku erygowana była parafia w Cięcinie, a w XVII w Milówce.

Najstarszym kościołem i parafią w dorzeczu rzeki Soły, na południe od Żywca były Radziechowy. W XVI wieku erygowana była parafia w Cięcinie, a w XVII w Milówce. W latach 1624 - 1676 Żywiecczyzna była własnością królewskiej rodziny Wazów. Z tego tytułu król polski Jan Kazimierz trzykrotnie gościł w Żywcu, w roku 1633, 1656 i po raz ostatni w roku 1669 kiedy to po abdykacji w drodze do Paryża odwiedził swoje włości żywieckie. Wtedy to na zamek w Żywcu udała się delegacja z Rajczy z prośbą o wyrażenie zgody na budowę kościoła. Król nie tylko, że wyraził zgodę ale podarował parcelę pod budowę kościoła /zarębek Butorowy/ i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ze swojego ołtarzyka polowego namalowany na miedzianej blasze.
Kościół drewniany, na planie krzyża stanął w roku 1674 i stał się kościołem filialnym w Milówce. Jego patronami zostali święty Wawrzyniec i święty Kazimierz - królewicz polski, bo takie imiona nosili fundatorzy kościoła Wawrzyniec Wodzicki - dzierżawca dóbr żywieckich i Kazimierz Rabczyński - podstarości żywiecki.
Benedykcji nowego kościoła dokonał w dniu 8 maja 1674 roku ks. Wojciech Symeliusz dziekan i proboszcz żywiecki za licencją biskupa krakowskiego ks. Andrzeja Trzebickiego. W roku 1677 został sprawiony dzwon kościelny, fundacji Mikołaja Koconia z Soli. Dzwon ten w roku 1717 spadł z dzwonnicy i rozbił się. Dzwon średni "św. Paweł Apostoł", fundacji Gawła Bieguna z Radziechów umieszczono na wieży w roku 1696.
Parafia w Rajczy erygowana została w roku 1844.
Gdy stary drewniany kościół groził zawaleniem w latach 1882 - 1889 postawiono nowy kościół murowany. Z rozebranego drewnianego kościoła postawiono na cmentarzu kaplicę. W dniu 15 października 1889 roku odbyła się uroczystość benedykacji kościoła. Benedykował go ks.Makary Sokoła Maniecki, szambelan papieski, proboszcz i dziekan żywiecki. Proboszczem w czasie budowy kościoła był ks. Andrzej Kulig, a wystrojem wnętrza nowej świątyni zajmował się jego następca ks. Michał Paleczny. Za jego staraniem wykonano ławy, komody, szaty liturgiczne, szafy, a także dwa ołtarze boczne - Matki Bożej Różańcowej i św. Antoniego. W roku 1894 kosztem 10 500 złotych reńskich powstała plebania. Ze względu na rozległy teren parafii powstały kaplice filialne w Zwardoniu w 1897 roku, w Soli w 1898 roku i w Rycerce w 1908 roku. W latach 1908 - 1938 gospodarzem na parafii w Rajczy był ksiądz Michał Grudziński.
W roku 1913 dla dobra gminy w Ujsołach, która należała do parafii w Rajczy książę biskup dr Adam Stefan Sapieha przeznaczył księdza do Ujsół, który otrzymał polecenie wybudowania kościoła na życzenie tamtejszych parafian.
W latach 1921 - 22 kościół w Rajczy został pomalowany, a w roku 1925 zakupiono i poświęcono nowe dzwony. Te dawne zarekwirowało wojsko w roku 1917.
W prezbiterium kościoła znajdują się 4 witraże św. Wawrzyńca, św. Kazimierza królewicza, św. Michała Archanioła i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Rozwinęło się duszpasterstwo parafialne. Powstała Sodalicja Mariańska i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
W latach 1939 - 1969 proboszczem parafii rajczańskiej był wybitny teolog, historyk i lingwista, a także rolnik z zamiłowaniem uprawiający pola plebańskie, ks. Stanisław Żądło. Jemu przypadło duszpasterzować w czasie wojny 1939 - 1945, patrzeć na zabierane przez Niemców po raz kolejny dzwony kościelne, masowe wysiedlenia i chowanie pomordowanych.
Po przejściu księdza Żądły na emeryturę probostwo w Rajczy objął ks. Zbigniew Guszkiewicz /1969 - 1998/. Jemu to oprócz codziennych zabiegów o rozwój życia religijnego i troski o kościół i jego wystrój przypisać należy ustanowienie Sanktuarium Maryjnego w Rajczy, budowę nowych kaplic w Rycerce Dolnej i Rajczy Dolnej oraz wydanie 3 tomowego opracowania na temat historii i dnia dzisiejszego Rajczy i parafii rajczańskiej. Z pracy tej dowiadujemy się, że ks. Z. Guszkiewicz jest nie tylko skrzętnym dokumentalistą i zbieraczem ale para się także poezją.
Sanktuarium Maryjne w Rajczy. Ks. Tadeusz Rakoczy biskup diecezji bielsko żywieckiej pismem z dnia 28 stycznia 1997 roku postanowił aby kościół pod wezwaniem Św. Wawrzyńca i Św. Kazimierza w Rajczy od dnia 16 listopada 1996 roku miał charakter sanktuarium lokalnego w Diecezji Bielsko Żywieckiej, zwłaszcza dla wiernych z południowej części Ziemi Żywieckiej. Powstanie sanktuarium wiąże się ze znajdującym się w kościele obrazem Matki Boskiej Kazimierzowskiej, jak już wyżej wspomniano podarowanym Rajczy w roku 1669 przez króla Jana Kazimierza (stąd Matka Boska Kazimierzowska). Obraz przedstawia czarną madonnę wzorowaną na obrazie matki Boskiej Częstochowskiej. W XVII wiecznym kościółku obraz ulokowany był w bocznej kaplicy po lewej stronie prezbiterium. Do głównego ołtarza obraz przeniesiony został w roku 1976. Specyfiką kultu jest tajemnica Matki Bożej Miłosierdzia objawiająca się w nawiedzeniu. Sanktuarium jest dość szeroko znane i odwiedza go rocznie kilka tysięcy pątników. Główne uroczystości sanktuaryjne są dwie: jedna w dniu 4 lipca - rocznica podarowania obrazu i druga 16 listopada - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny matki Miłosierdzia.

 (kliknij aby powiększyć)

Powrót

Szczyrk
Przy Myśliwskiej
Węgierska-Górka
Azalia Lux ***
Węgierska-Górka
AZALIA - Dom wczasowy
Węgierska-Górka
OWR - JAZ i HOTEL BESKIDIAN***
Węgierska-Górka
Melaxa - Pensjonat
Żywiec
Ranczo Mótel
Żywiec
Maxim
Milówka
Pod Modrzewiami
Międzybrodzie Żywieckie
Pensjonat - NAD WODĄ
Żabnica
Pod Modrzewiem
Korbielów
U Danusi
Kiczora
Pensjonat OŹNA
Gilowice
Grabówka
Szczyrk
CHATA w Szczyrku


Copyright © 2006 by Zywiecczyzna.pl Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Projektowanie stron: TENiT Internet